Počasie

DNES JE

Mobilný rozhlas MUNIPOLIS

Vybav z mobilu

Pristupujte k službám miest a obcí elektronicky vďaka aplikácii mID

 

Odber noviniek

Prihláste sa na odber našich noviniek. Pokračovaním súhlasíte so zásadami ochrany osobných údajov.

O obci

kordikyMiesto, kde obec leží, v tej dobe bolo pokryté pralesmi. Obec vznikla na podnet Banskej Komory v 16. storočí. Pôvodní obyvatelia sa živili uhliarstvom, výrobou dreveného riadu, pastierstvom, chovom dobytka. Meno Kordíky obec dostala po človeku, ktorý sa tu prvý usadil a volal sa Kordík. S ním, alebo za ním sa prisťahovali: Murgaš, Donoval, Bíreš, Hríbik a Žabka. Títo boli praobyvateľmi obce, čo svedčí, že v obci aj teraz je zastúpenie väčšinou týchto päť mien.

Prvá písomná zmienka sa datuje už do roku 1530 no nemôže to byť dokázané. Dokonca ani písomná zmienka z roku 1690 nemôže byť dokázaná, pretože kronika sa písala síce už od prvých dní obce, no v roku 1930 záhadne zmizla a kronika sa musela začať písať nová. V Banskobystrickom archíve sa našli staršie dokumenty a prvá písomná zmienka sa teraz datuje do roku 1858.

kordiky2Kordíky majú spojenie aj so známymi osobnosťami. Keď bol Jozef Murgaš ešte malý, o desať rokov starší Jozef Gregor Tajovskýho všade brával so sebou. Veľmi radi chodili na Kordíky na miestne jedlo štiarc k starým ľudom. Jozef Gregor Tajovský si všade so sebou brával pero a notes, vypytoval sa a všetko si zapisoval. Brával si tu inšpirácie a vzniklo tu niekoľko diel. Najznámejšie z nich sa volá Ženský Zákon. Všetko ako je v tom príbehu sa v Kordíkoch naozaj stalo, pomenené sú iba mená. Jozef Šebo tu pôsobil v rokoch 1941 – 1953 na už neexistujúcej základnej škole ako učiteľ.

Obec leží 800 – 1 200 metrov nad morom, 14 km severozápadne od Podlavíc (časť Banskej Bystrice), pri ceste, ktorá vedie od Tajova 9 km a tu končí. Obec začína u Madleny č. p. 1 a končí pod lúčkou. Pod obcou pri Krivom moste cesta sa rozdeľuje a vedie cez obec a na spomenutom mieste sa opäť spojí. Obec má sklon k juhovýchodu. Smerom k Banskej Bystrici vedie dlhé údolie medzi lesnatými kopcami.

Kordíky majú veľmi dobré podmienky pre rozvoj ako letnej tak i zimnej turistiky. V obci funguje jeden lyžiarsky vlek, ktorý je skôr vhodný pre začínajúcich lyžiarov, ale i napriek tomu je dosť známy a nie je vôbec raritou počuť na svahu aj maďarsky hovoriacich lyžiarov. Hotel zatiaľ v obci nie je postavený, ale už bol prejavený záujem postaviť objekt určený na ubytovanie pre návštevníkov obce.

V okolí obce sa nachádzajú početné turistické chodníky. Dokonca je vybudovaný a pekne udržiavaný náučný chodník okolo obce, popri ktorom sa nachádza malé jazierko a niekoľko miest na rodinné posedenia.

Je tu malé futbalové ihrisko s umelým trávnikom a rozmermi 33×18 metrov ktoré sa oficiálne otvorilo 17.6.2010. Môže fungovať aj ako tenisový kurt alebo ihrisko na volejbal a hádzanú ak si požičiate sieť u starostu obce. Ku ihrisku sa plánuje dostavať aj atletická dráha.

V obci sa nachádzajú 2 hostince aj potraviny ktoré sú umiestnené v centre obce. Celoročne je otvorený bufet pri lyžiarskom stredisku kde sú možnosti príjemného oddychu a turistiky, momentálne tam prebieha ťažba dreva ktorá rozšíri zjazdovku.